Ks. Lesław Mirek 

 
Dyrektorem Domu Rekolekcyjnego "Księżówka" w Zakopanem jest od 2007, rekolekcje dla dorosłych prowadzi od 2016 roku o tematyce Ojców Pustyni. 
Centrum Formacyjno-Szkoleniowe "Księżówka" sięga początkiem 1854 roku, jednak jako Dom Rekolekcyjny funkcjonuje od 1910 roku - początkowo, przez szereg lat, jako miejsce rekolekcji i wypoczynku duchowego Kapłanów z całej Polski, jak również spoza granic naszego kraju.  Od niedawna z rekolekcji mogą korzystać również osoby zakonne i świeckie.
W dniach 4 - 7 czerwca 1997 roku "Księżówka" miała zaszczyt gościć w swych progach Papieża Jana Pawła II, dziś wielkiego Świętego. Ojciec Święty zajmował skromny apartament na pierwszym piętrze, który, w stanie nie zmienionym, pozostał do dziś i jest miejscem odwiedzanym przez Gości i Uczestników rekolekcji. W bibliotece znajdująs ię dzieła zebrane Papieża Jana Pawła II, które można przeczytać, przybpominając sobie Jego nauczanie.
"Księżówka" położona jest przy drodze prowadzącej do Kuźnic, skąd odchodzą szlaki tatrzańskie, w cichym miejscu, na granicy Parku Tatrzańskiego. Usytuowanie i atmosfera domu sprzyjają spokojnemu przeżyciu rekolekcji dając możliwość korzystania z Kaplicy z Najświętszym Sakramentem, indywidualnej medytacji w Apartamencie Papieskim, modlitwie w ogrodzie lub na tatrzańskim spacerze.
 
Strona Domu Rekolekcyjnego: www.ksiezowka.zakopane.pl